III Krajowy Konkurs Latawcowy - Czempiń 2010

III Krajowy Konkurs Latawcowy - Czempiń 2010W dniu 16.10.2010 r. w Czempiniu odbył się III Krajowy Konkurs Latawcowy Sokołów, zorganizowany przez Zarząd Gniazda Sokolników. Do udziału w konkursie zgłosiło się dziesięciu uczestników z dwunastoma ptakami. Konkurs przeprowadzono w dwóch klasach: otwartej (na którą składają się trzy grupy: sokołów wędrownych, rarogów oraz hybrydów) oraz mistrzowskiej, do której można było zgłaszać sokoły, które w latach poprzednich zwyciężały w swoich grupach. W tym roku do tej klasy nie zgłoszono żadnego sokoła. Komisja sędziowska w składzie: Paweł Wieland, Krzysztof Staniszewski, Piotr Skórzewski oraz Jacek Maciuszek przeprowadziła losowanie kolejności puszczania sokołów w poszczególnych grupach. Jako pierwsze wystartowały sokoły wędrowne. Wszystkie trzy zgłoszone ptaki to samice, szanse więc wydawały się wyrównane. Stosunkowo silny wiatr pozwolił na niemal pionowe ustawienie latawców na wysokości 250 m i trzeba przyznać, że puszczane ptaki miały co robić przy takich warunkach. W tej grupie bezkonkurencyjny okazał się sokół Kol. Pawła Muzyki, a osiągnięte przez wszystkie trzy sokoły czasy przedstawiają się następująco:

 • 1. Paweł Muzyka – 3,27.39 min.
 • 2. Arkadiusz Czerw – 4,46.29 min.
 • 3. Łukasz Grzenkowski – 9,04.73 min.

Sokół Kol. Łukasza startował jako pierwszy w grupie i to on „przetarł” szlak kolejnym ptakom, co może tłumaczyć nieco dłuższy – w porównaniu do pozostałych sokołów czas. Grupa rarogów (stepowych oraz górskich) była reprezentowana najliczniej i walka o miejsca trwała do samego końca rywalizacji. Osiągnięte czasy wyglądają następująco:

 • 1. Patryk Grabon (raróg górski) – 3,14.70 min.
 • 2. Mariusz Chróściński (raróg górski) – 4,30.99 min.
 • 3. Bartłomiej Kobiela (raróg stepowy) – 4,39.05 min.
 • 4. Marcin Szymczak (raróg stepowy) – 6,25.15 min.
 • 5. Krzysztof Kapral (raróg stepowy) – 6,59.05 min.

Dwa rarogi nie zostały sklasyfikowane, gdyż puszczający je sokolnicy zadecydowali o przerwaniu lotu i rezygnacji ze startu.

W grupie hybrydów zgłoszony został jeden sokół, który osiągnął czas 4,40.01 min. Jego właścicielem jest Kol. Krzysztof Domański. Zwycięstwo rarogów górskich okazało się dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, tym bardziej cieszy fakt, że te najmniejsze ze startujących sokołów okazały się najszybszymi w swojej silnej grupie. W klasyfikacji generalnej pierwsze trzy miejsca uzyskali:

 • 1. Patryk Grabon (raróg górski) – 3,14.70 min.
 • 2. Paweł Muzyka (sokół wędrowny) – 3,27.39 min.
 • 3. Mariusz Chruściński (raróg górski) – 4,30.99 min.

Zarówno na rozpoczęciu jak i zakończeniu Konkursu nie zabrakło sygnałów myśliwskich a serwowany w domku myśliwskim bigos Cioci Róży smakował wszystkim. Oby następne konkursy były równie udane! Chwal Ćwik!

Przewodniczący Komisji Sędziowskiej - Paweł Wieland