Menu
Raróg górski (Falco biarmicus)
Często określany anglojęzyczną nazwą "Lanner". Gatunek mniejszy od sokoła wędrownego i zdecydowanie delikatniejszej budowy, ma też proporcjonalnie nieco dłuższy ogon. Dorosłe osobniki mają stalowo szary płaszcz przypinający dorosłego sokoła wędrownego, jednak spód ciała jest zdecydowanie jaśniejszy ze znacznie mniejszą liczbą plamek i prążków. Lannery mają też znacznie słabiej zaznaczony wąs oraz rudawy część czubek głowy, potylicę oraz kark. Łapy dorosłych osobników mają żółtą barwę i nie są tak okazałe jak u sokoła wędrownego. Młode ptaki przypominają młodego raroga jednak są znacznie mniejsze i krople na brzuchu nie sięgają do samych łap, ale urywają się w pewnym momencie, zostawiając dolną część brzucha jaśniejszą. Kolor łap młodych osobników na ogół jest żółty, lecz podobna jak u raroga - szaroniebieska barwa tez nie jest rzadkością. Masa samców wacha się w przedziale od 400 do 600g, a samic od 650 do 900g.
Występuje w południowo-wschodniej Europie, Azji mniejszej, na Półwyspie Arabskim oraz prawie w całej Afryce. Niewielka populacja tych ptaków występuje również w południowych Włoszech i na Sycylii. Gniazduje najczęściej na osłoniętych półkach skalnych.
Poluje najczęściej na ptaki do wielkości gołębia, lecz chętnie chwyta również zdobycz naziemną w postaci gryzoni, gadów i płazów. Często polują w parach.
W sokolnictwie przylgnęła do tego gatunku opinia łatwego w układaniu i bardzo przyjemnego ptaka, który nadaje się również do rekreacyjnego latania ze względu na mniejszą niż u sokoła wędrownego pasję łowiecką. Trzeba jednak zaznaczyć, że we wprawnych rękach ptaki te mogą być bardzo skutecznymi łowcami. Uważane są za jedne z najinteligentniejszych i najodważniejszych ptaków. Samice mogą z powodzeniem polować na kuropatwy, a większe samice są w stanie chwytać nawet kaczki i bażanty. Samice mogą również być dobrymi łowcami gawronów.
Niesamowitych wrażeń może dostarczyć polowanie z lannerami w tandemie, gdyż ptaki te mają naturalne predyspozycje do takich łowów i świetnie współpracują dzieląc między siebie role naganiacza i myśliwego. Sokolnicy z południowej Europy chętnie wykorzystują tandem lannerów do polowania na sroki. Największym podgatunkiem raroga górskiego jest europejski Falco biarmicus feldeggi a najmniejsze są Falco biarmicus erlangeri z Afryki.[DD]